RFID Sistemlerinin Avantajları

Tarih: 11.02.2022 22:35
RFID Sistemlerinin Avantajları
Lojistik sektörünün 2020 sonrasında yüksek hızla ivmelenmesi sonucu ürünlerin hareketlerinin takibi eskiye nazaran daha fazla önem kazanmıştır. Ürünler bireysel olarak hareket gördükleri gibi kutu, kasa yada palet ile de lojistik alanlarında sevk görmektedir.

Lojistik sektörünün 2020 sonrasında yüksek hızla ivmelenmesi sonucu ürünlerin hareketlerinin takibi eskiye nazaran daha fazla önem kazanmıştır. Ürünler bireysel olarak hareket gördükleri gibi kutu, kasa yada palet ile de lojistik alanlarında sevk görmektedir.

Daha önceleri barkod sistemleri ile izlenen ürünler, günümüz teknolojisinde RFID sistemlere hızlı bir şekilde terk etmektedir. Bize göre ise RFID sistemlerin farklılaştığı nokta ise; kutu içerisinde yüzlerce ürünü bir seferde etiketlerini okuyabilmek ve sayabilmektir. Böylece; Gönderi veya mal kabul gibi iş süreçlerini yürütürken, her bir işlemin doğru olması sağlanabilmekte ve doğru planlama yapılabilmesidir.

RFID ürünleri son dönemlerde epey gelişme göstermiş ve özellikle SIEMENS ailesi içinde bulunan RFID okuyucu üniteleri plc’e ihtiyaç duymadan IT seviyesinde haberleşme yetenekleri ile donatılmıştır.

Bir PLC programcısı olmadan kullanılabilen bu ürünler WMS sistemlerine kısa sürede entegre edilebilmekte ve bizlere hızlı ve ekonomik çözümler sunabilmektedir. Siemens RFID ürünlerini ile tanışmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Gelin şimdi UHF ve HF bant RFID sistemlerini tanıyalım.
UHF (Ultra Yüksek Frekans) RFID sistemleri, çoğu sistem 900 MHz ila 915 MHz civarında çalışırken, 300 MHz ile 3 GHz arasındaki daha yüksek bir frekans aralığında çalışır. UHF RFID sistemleri, tipik olarak birkaç metreye kadar olan daha uzun okuma aralıkları ve etiket başına daha düşük maliyetleriyle bilinir. Tedarik zinciri yönetimi, envanter kontrolü ve varlık izleme uygulamaları için yaygın olarak kullanılırlar.

HF (Yüksek Frekans) RFID sistemleri daha düşük bir frekans aralığında, tipik olarak 13,56 MHz civarında çalışır. Radyo dalgası girişimine karşı orta düzeyde duyarlılıklarıyla tanınırlar ve erişim kontrolü, ödeme sistemleri ve kütüphane yönetimi[1][4] gibi daha yüksek güvenlik ve daha kısa okuma aralığı gerektiren uygulamalar için uygundurlar.

Özetle, UHF RFID sistemleri tipik olarak daha uzun okuma aralığı uygulamaları için kullanılırken, HF RFID sistemleri tipik olarak daha yüksek güvenlik gerektiren daha kısa okuma aralığı uygulamaları için kullanılır.

Ürün Ailesinde neler var!
SIMATIC RF600, dinamik pazarlarda maksimum şeffaflık ve verimli planlama sağlamak için tasarlanmış akıllı bir RFID sistemidir.
SIMATIC RF300, çok hızlı veri iletimi ve geniş belleğe sahip kompakt bir RFID sistemi olup, montaj hatlarında, esnek üretim çözümlerinde ve otomasyon uygulamalarında kullanım için idealdir.
Siemens RFID sistemleri, aktarıcılar temassız yöntemlerle kaydedildiği, okunduğu ve yazıldığı için, anlamlı verilerin bir ürün veya nesneye en başından eşlik etmesini sağlar. Bu sistemler, dijital işletme için kilit teknolojilerdir ve endüstriyel süreçlerde performansı ve verimliliği artırmaya yardımcı olabilir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...