Her şey daha hızlı olmalı, ancak kalite seviyesi hep aynı kalmalı Standardizasyon konseptleri ve SIMATIC S7-1200 kontrolör

Tarih: 18.01.2024 12:18
Her şey daha hızlı olmalı, ancak kalite seviyesi hep aynı kalmalı Standardizasyon konseptleri ve SIMATIC S7-1200 kontrolör
Hız ve esneklik, makine imalatçılarının giderek daha sık karşılaştığı iki gereklilik olmaktadır. Tesis işletmecilerinin beklentisi, makinelerin hızlı bir şekilde dönüştürülebilir veya genişletilebilir olmaları ve aynı ürün kalitesiyle sürekli olarak yüksek üretim çıktısı sağlanmasıdır. Ve elbette, servis durumunda her şeyin hızlı bir şekilde tamamlanması ve makinelerin hareketsiz durma sürelerinin mümkün olduğunca kısa tutulması gerekir.
Tüm bunlar nasıl sağlanabilir?
Olası bir yaklaşım başlangıcı, tutarlı bir şekilde standardizasyona odaklanmaktır. Bu ise “Mühendislik” ile başlar ve kontrol sistemi ile sona ermez. Bir makine veya tesisin planlama aşamasında bile bunun yeniden kullanılabilirliği dikkate alınmalıdır. “Mühendislik” çalışmalarının münferit modüllere bölünmesi, ancak bunlardan en azından bazıları bir sonraki makinede de kullanılabiliyorsa avantajlı olacaktır. Ayrıca, farklı tesis bölümlerinin her biri bir alt kontrol sistemiyle çalıştırılıyorsa, kontrolörlerin en azından aynı üreticiden olması gerekir. Bu sayede, programlama tekniği açısından modüller arası iletişim sorununu çözmeye yönelik çaba azalır ve yedek parça stoku üzerinde de olumlu bir etki elde edilir. Sistematik hata bulma ve analizi olanaklı kılan standartlara uyulduğunda, servis çalışması sırasında teşhis sorununun üstesinden gelmek kolaylaşacaktır.

SIMATIC S7-1200 kontrol sistemini kapsayan “Mühendislik” konsepti, standardizasyonun uygulanacağı otomasyonun her alanında yarar sağlayabilir. Küresel olarak aktif tüm makine imalatçıları için önemli olan: SIMATIC S7-1200, dünya çapında satışa sunulmaktadır ve tüm yaygın uluslararası sertifikalandırmaları içerir, dolayısıyla her alanda bir donanım standardı olarak kullanılabilir. Kontrol sistemi, “Mühendislik” alanında yalnızca SIMATIC ailesinin diğer kontrolörleriyle değil, aynı zamanda örneğin Siemens'in HMI Panelleri veya sürücüleri ile de projelendirme aşamasındaki tutarlılığı da güvence altına alan bir yazılım çerçevesi olan TIA Portal kapsamında çalışmaktadır. Programlamacının projesini hayata geçirmesini biraz olsun kolaylaştırmak adına, yaygın uygulamalara özgü fonksiyonlar için ücretsiz bir program kütüphanesi sunulmaktadır; bu kütüphane, S7-1200 ve SIMATIC ailesinin diğer kontrolörlerine yönelik standardizasyon konseptinin bir parçasıdır ve elbette çok çeşitli projelerde kullanılabilir. İletişim konusunda da benzer bir durum söz konusudur: Bir diğer kütüphane, SIMATIC kontrolörlerine yönelik çeşitli haberleşme görevleri, fonksiyonları ve protokolleri için bir programlama blokları koleksiyonu içerir. Ve servis vakaları da dikkate alınmıştır: S7-1200'e entegre edilmiş sistem teşhisi ve diyagnostik uygulama örneği ile bir makine veya tesis için ayrıntılı denetleme görevlerini yapılandırmak ve böylece makinelerin durma sürelerini en aza indirmek mümkündür.
SIMATIC S7-1200 uzun yıllardır pazarda olmasına karşın, daima çağa ayak uydurmakta ve gelişmesini sürdürmektedir: Kısa bir süre önce, Firmware sürümü 4.6 ile çalışma belleği, "küçük fakat tam güçte kontrol sistemi" sloganına uygun olarak serideki tüm CPU'lar için en azından yüzde 50 oranında genişletildi.
Sözün özü: SIMATIC S7-1200 ve TIA Portal - Standardizasyonu standart hale getiren eksiksiz bir sistem.

TIA Portal için faydalı fonksiyonlar içeren kütüphane (LGF)
SIMATIC kontrolörlerinin haberleşme kütüphaneleri
Kullanıcı programında teşhis
İlgili Ürünler
Yükleniyor...